Wybierając „Zgadzam się”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizowanie wykorzystania witryny oraz wsparcia naszych działań marketingowych. Więcej informacji przeczytasz w naszejPolityce prywatności

Opakowanie - cichy manipulator

February 21, 2024

Wpływ opakowania premium na pozycjonowanie, cenę i sprzedaż produktu.

W dzisiejszych czasach, gdy konsumenci są coraz bardziej świadomi i wymagający, opakowanie premium może stać się kluczowym czynnikiem wpływającym na sukces produktu. Opakowanie to nie tylko ochrona produktu, ale także jego wizytówka, która może znacząco wpłynąć na pozycjonowanie, cenę i sprzedaż.

Atrakcyjne opakowanie może przyciągnąć uwagę konsumentów i zachęcić ich do zakupu produktu. Badania przeprowadzone przez NielsenIQ wykazały, że 70% konsumentów jest bardziej skłonnych do zakupu produktu w atrakcyjnym opakowaniu.

Opakowanie produktu to pierwsze zetknięcie klienta z Twoim produktem, a nawet całą marką. Unikalne opakowanie stanowi doskonałą okazję do przedstawienia konsumentowi Twojej firmy. Jednak na hiper konkurencyjnym rynku nieuchronnie dochodzi do sytuacji, w której podobne produkty różnych marek mają wspólne motywy lub wygląd.

Według Dotcom Distribution 40% konsumentów udostępnia zdjęcia opakowań produktów w mediach społecznościowych, jeśli są one unikalne lub markowe. Oznacza to, że kreatywne opakowanie produktu może wyróżnić Twoją markę na tle konkurencji i stworzyć świadomość wokół samego produktu.

Opakowanie premium może pomóc w pozycjonowaniu produktu jako luksusowego, ekskluzywnego i wysokiej jakości. Może to być szczególnie ważne w przypadku produktów, które konkurują z podobnymi produktami na rynku.  

Z badań wynika, że pudełka ozdobne działają na człowieka wielowymiarowo. Konsumenci zwracają szczególną uwagę na estetykę, funkcjonalność opakowania oraz jego funkcję informacyjną (tzn. czy dostarcza informacji o produkcie, czy ułatwia jego identyfikację i rozpoznawalność).  

Opakowanie premium może również uzasadnić wyższą cenę produktu. Konsumenci często są gotowi zapłacić więcej za produkt, który jest atrakcyjnie opakowany i sprawia wrażenie luksusowego. Opakowanie premium może zatem zwiększyć marżę zysku na produkcie.

Opakowanie: cichy manipulator, który wpływa na nasze wybory

Opakowanie to coś więcej niż tylko ochrona produktu. To potężny manipulator, który oddziałuje na nas na wielu płaszczyznach, często niezauważalnie kształtując nasze decyzje zakupowe.

Gra kolorów i kształtów

Już sam wygląd opakowania może wpływać na nasze odczucia. Badania pokazują, że produkty w obłych opakowaniach postrzegamy jako słodsze, a te w kanciastych – jako bardziej gorzkie. Kolor również ma znaczenie – czerwień pobudza apetyt, zieleń kojarzy się ze zdrowiem, a niebieski z bezpieczeństwem.

Funkcjonalność i informacja

Opakowanie powinno być nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Łatwość otwierania, przechowywania i używania produktu to czynniki, które mogą zaważyć na naszej decyzji o zakupie. Ważne są również informacje umieszczone na opakowaniu. Czytelny skład, wartości odżywcze, sposób użycia – te dane pomagają nam w wyborze odpowiedniego produktu.

Walka o uwagę

Opakowanie walczy o naszą uwagę zarówno w sklepie, jak i w domu. Produkt, który na półce sklepowej przyciągnął nasze spojrzenie, może stracić swój urok w domowej kuchni, gdy stoi obok innych produktów, w słabym świetle, a jego wyjęcie z opakowania staje się wyzwaniem.

Podświadome wpływy

Opakowanie często oddziałuje na nas podświadomie. Nie zdajemy sobie sprawy, że jego wygląd wpływa na nasze postrzeganie jakości produktu, jego wielkości czy wartości zdrowotnych.

Na dzisiejszym wysoce konkurencyjnym rynku, marki muszą ciężko pracować, aby się wyróżnić. Menedżerowie ds. marketingu produktu muszą zrobić więcej niż tylko tworzyć skuteczne rozwiązania. Muszą również przekonać klientów, że ich marka jest najlepszą opcją. Opakowanie produktu przestało być jedynie przechowalnią dla towaru, a stało się potężną strategią marketingową dla zarówno samego produktu, jak i marki.

Wpływ opakowania na zachowania konsumentów jest znaczący: 72% ankietowanych uważa, że design opakowania produktu odgrywa kluczową rolę w ich decyzjach zakupowych, a 81% wymienia je jako ważny czynnik przy wyborze prezentów.

Jak stworzyć unikalne opakowanie, które przyciąga uwagę?

Oto kilka wskazówek:

Opowiedz historię: Niech Twoje opakowanie opowie historię Twojej marki, wartości i produktu. Wykorzystaj elementy graficzne, kolory i tekst, aby stworzyć niezapomniane wrażenie.

Myśl nieszablonowo: Nie kopiuj konkurencji. Szukaj inspiracji poza branżą opakowaniową i wyjdź poza schematy.

Wykorzystaj moc emocji: Opakowanie powinno wzbudzać pozytywne emocje, takie jak radość, ciekawość lub zaskoczenie.

Zwróć uwagę na materiały i wykończenie: Wysokiej jakości materiały i unikalne wykończenia, takie jak tłoczenie lub folia metalowa, mogą sprawić, że Twoje opakowanie będzie wyróżniać się na półce.

Postaw na funkcjonalność: Unikalny design nie powinien kosztem funkcjonalności. Opakowanie powinno być łatwe do otwarcia i użytkowania, a przede wszystkim chronić produkt.

Myśl o środowisku: Wybieraj materiały przyjazne dla środowiska i ograniczaj wykorzystanie plastiku.

Wpływ kolorów na emocje i decyzje zakupowe

Decyzja o zakupie produktu zapada w ciągu 90 sekund od pierwszego kontaktu z nim, a 62-90% tej oceny opiera się wyłącznie na kolorze. Kolory odgrywają kluczową rolę w opakowaniu produktu, ponieważ mogą nawiązywać do wspólnych tematów związanych z Twoim produktem. Mogą również wpływać na postrzeganie produktu przez klienta, wywołując różne emocje.

Na przykład kolor czerwony kojarzy się ze stymulacją, ekscytacją i aktywnością. Jest wykorzystywany w produktach związanych zdziałaniem, ruchem, a nawet głodem. Kluczem jest użycie kolorów, które oddają odpowiedni ton lub nastrój i komunikują, czym jest Twój produkt.

Odpowiadaj na pytania klientów

Twoje opakowanie służy bezpośredniej komunikacji z Twoimi klientami. Jego projekt i wydrukowane na nim informacje powinny przedstawić przeznaczenie produktu i uprzedzić wszelkie pytania. 

Umieszczenie dodatkowych informacji na etykietach produktów, takich jak szczegóły, specyfikacje i daty przydatności do spożycia, może łatwo wpłynąć na zachowanie konsumentów. Te kluczowe informacje pomagają kupującym ustalić, czy produkt odpowiada ich potrzebom. Informacje te mogą pomóc w podniesieniu wizerunku Twojej marki i reputacji, tworząc poczucie zaufania między Tobą a konsumentem.

Odzwierciedlaj ogólną jakość produktu

Chociaż posiadanie atrakcyjnego i unikalnego opakowania produktu może być korzystne, powinno ono również sugerować taką samą jakość jak Twój produkt. Wygląd i odczucia opakowania mogą się różnić w zależności od Twojej grupy docelowej. Jednak doskonałe i wysokiej jakości opakowanie robi wrażenie bez względu na branżę.

Jakościowe opakowanie może przekonać konsumentów do zaufania produktowi i uzasadnić jego cenę, zwłaszcza w przypadku artykułów luksusowych. Marka premium i opakowanie mogą wpływać na zachowanie konsumentów, ponieważ 61% kupujących chętniej ponownie kupi produkt luksusowy, jeśli trafi w ich ręce w opakowaniu premium.

Zachowaj funkcjonalność i zadbaj o pozytywne odczucia

Głównym zadaniem opakowania jest przechowywanie i ochrona produktu. Czynniki, które mogą wpływać na zachowanie konsumentów przy podejmowaniu decyzji o zakupie, obejmują rozmiar opakowania, jego wytrzymałość lub zdolność do zabezpieczenia produktu oraz łatwość jego otwierania i ponownego umieszczania w celu przechowywania.

Dodatkowo, proces rozpakowywania produktu z jego opakowania wpływa na całościowe doświadczenie klienta. 55% konsumentów, którzy oglądają filmy z rozpakowywania produktów, deklaruje, że przekonały ich one do zakupu, co czyni ogólny wygląd i odczucia opakowania opłacalną inwestycją.

Komunikuj wartości i wizję swojej marki

Klienci coraz częściej dokonują świadomych wyborów zakupowych. Ważne jest, abyś poprzez opakowanie produktu dzielił się wartościami i wizją swojej marki.

Kwestie takie jak przejrzystość produktu, etyczne pozyskiwanie surowców i zrównoważony rozwój środowiska są w świadomości konsumentów, którzy chcą wspierać marki podzielające ich wartości. Umieszczenie etykiet i innych certyfikatów na Twoim opakowaniu może łatwo pokazać zaangażowanie Twojej marki w te sprawy.

Zrównoważone i przyjazne dla środowiska opakowania mogą wpłynąć na zachowanie konsumentów, ponieważ dodatkowo potwierdzają zaangażowanie w te kwestie. Według badania 78% konsumentów jest gotowych kupować produkty z mniej marnotrawnym i bardziej ekologicznym opakowaniem.

Przykładowe korzyści opakowania premium:

Zwiększenie rozpoznawalności marki: Atrakcyjne opakowanie premium może pomóc w budowaniu rozpoznawalności marki i wyróżnić produkt na tle konkurencji.

Wzrost postrzeganej wartości produktu: Opakowanie premium może sprawić, że produkt będzie postrzegany jako bardziej wartościowy i luksusowy.

Zwiększenie zaufania do produktu: Konsumenci często ufają produktom, które są atrakcyjnie opakowane i sprawiają wrażenie wysokiej jakości.

Poprawa satysfakcji konsumentów: Konsumenci są bardziej zadowoleni z produktów, które są atrakcyjnie opakowane i łatwe do użycia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak opakowanie premium może pomóc Twojej firmie, skontaktuj się z firmą W&B.

Źródła:

https://meyers.com/meyers-blog/how-does-packaging-affect-consumer-behavior/

Zapraszamy do kontaktu
Wypełnij formularz – skontaktujemy się z Tobą
Kontakt